poniedziałek, 4 grudnia 2017

#10. Roślina w doniczce.

Witajcie. 
Za pewne nie raz, nie dwa spotkaliście się z akwariami, które w swojej aranżacji zawierały roślinki w plastikowych doniczkach. Rośliny w doniczkach są owinięte włókniną/ watą/ watą szklaną/ gąbką, aby podczas transportu korzenie były wilgotne i nie wyschły.
Po przyniesieniu roślinek do domu należy delikatnie wyjąć roślinki z doniczek tak, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego oraz bardzo delikatnie i precyzyjnie usunąć włókninę/ watę/ gąbkę.
W razie potrzeby należy zamoczyć roślinkę lub zraszać ją wodą.
Oczyszczoną z włókniny/ waty/ gąbki roślinkę należy włożyć do miski z wodą lub dokładnie przemyć korzenie pod bieżącą wodą z resztek włókniny/ waty.
Następnie, w zależności od rośliny, sadzimy ją w podłożu bądź na korzeniu, łupinie kokosa, lignicie itp.
Poniżej przedstawiam zdjęcia roślinki.
 na zdjęciu Bucephalandra

W akwariach hodowlanych roślinki trzymane są w ten sposób jedynie w celu sprzedaży, jednak dobry akwarysta wie, że nawet w takim akwarium hodowlanym należy dostarczyć roślinie niezbędnych pierwiastków oraz oświetlenia.


Ciocia dobra rada: Nie pozostawiaj roślin w koszyczkach z włókniną/ watą/ watą szklaną lub gąbką, ponieważ po pewnym czasie korzenie zaczną gnić a roślinka nie mając dostępu do pokarmu pobieranego z podłoża/ wody zacznie obumierać i zanikać. Usuń koszyczek zaraz po przyniesieniu roślinki do domu! Powodzenia ;-)

niedziela, 3 września 2017

#9. Oświetlenie. Aktualizacja.

Hej!
        Hej! 
Hej!
Otóż w moim zbiorniku doszło do pewnej zmiany, dosyć sporej, ponieważ światło to bardzo ważny element w funkcjonowaniu zbiornika (przynajmniej mojego :) )

W poprzednim poście opisałam Wam moją poprzednią belkę 3x39W. Belka jak najbardziej w porządku, działać będzie, ale po wymianie statecznika.. bo niestety szlag go trafił.

Musiałam poszukać innego oświetlenia i natrafiłam na okazję.
Kupiłam i jest.
Belka LEDowa. LEDy, na których kompletnie się nie znam, ale zauważam dosyć widoczną różnicę we wzroście roślin oraz w przejrzystości wody. Belka dobrze oświetla dno akwarium.

Belka posiada 84 diody LED (białe, czerwone, niebieskie) bodajże 1Watt oraz posiada regulację natężenia światła. Muszę jeszcze zamontować inne nóżki.







 Ciocia dobra rada: Jeżeli kupiłeś/aś belkę LED i masz obawy co do przegrzewającego się zasilacza tejże belki, zamontuj wentylatory, które umożliwią chłodzenie zasilacza.



Miłego dnia ;-)

niedziela, 9 lipca 2017

#8 Oświetlenie.

W dzisiejszym poście przedstawię Wam oświetlenie jakie posiadam nad zbiornikiem.
Jest to belka o długości 100cm z trzema świetlówkami o długości 85cm. Są to świetlówki T5 (wąskie), 39Watt.

Świetlówki jakie posiadam:
2x Sylvania Luxline Plus 39W/T5/865 6.500k
1x Sylvania Aquastar 39W/T5/175 10.000k

Nazwa belki:
 
Belka wygląda tak:
Posiada możliwość przełączania pomiędzy świetlówkami:
Możliwość nr 1:
Możliwość nr 2:
Przełącznik:

Ciocia dobra rada: Jeżeli chcecie, aby więcej światła docierało do dna Waszego akwarium to zdejmijcie pleksi, która ochrania świetlówki przed wodą. Zamiast pleksi możecie założyć zwykłą szybę, która przepuszcza więcej światła bądź pozbyć się jej całkowicie.
Tak.. ja nie mam nic :-)
Świetlówki wymieniamy najlepiej co około 1,5 roku - 2 lata.

sobota, 8 lipca 2017

#7 Chemia w akwarium. Objawy niedoborów i nadmiarów.

Azot N (NH4+/NO3-)
liście: stare
NIEDOBORY
Roślina żółknie, począwszy od starych liści. Liście raczej nie opadają (jedynie przy silnych niedoborach). Młode liście są bardziej zielone od starszych. Zahamowanie wzrostu, niewielki rozmiar. Brzeżna martwica liści.
NADMIARY
Liście mają ciemną barwę. Zahamowanie kwitnienia.

Fosfor P (H2PO4-/HPO4)
liście: stare
NIEDOBORY
Zahamowanie wzrostu. Młode liście niektórych roślin stają się różowe, czerwone lub purpurowe. Zjawisko to spowodowane jest powstawaniem barwnika przy dostatecznie silnym oświetleniu. Inne rośliny pozostają zielone lub ciemnozielone. Dolne liście mogą ginąć. W akwarium nie powinniśmy obserwować glonów (niedobór fosforu bardzo silnie hamuje rozwój glonów). Brzeżna martwica liści. Starsze liście żółkną, gniją i opadają. Czasami na liściach pojawiają się drobne, ciemne, martwiczne plamki.
NADMIARY
Mogą pojawić się niedobory Fe, Mg, Zn i innych mikroelementów. Objawy niedoborów N, K, Zn, Cu.

Potas K (K+)
liście: stare
NIEDOBORY
Mniejszy rozmiar liści. Zahamowanie wzrostu. Żółte liście nie mają zielonego otoczenia żyłek. Żółknięcie rozpoczyna się od wierzchołków lub brzegów. 
NADMIARY
 Mogą pojawić się niedobory Mg i prawdopodobnie Ca.

Wapń Ca (Ca2+)
liście: stare
NIEDOBORY
Mało prawdopodobne przy wodzie kranowej. Przyczyną może być nadmiar potasu. Uszkodzenie stożków wzrostowych. Żółknięcie, bielenie brzegów liści. Mniejszy rozmiar liści. Liście pogięte, zniekształcone. Młode łodygi giną. Zahamowany wzrost. Skrócone międzywęźla.
NADMIARY
Mogą pojawić się objawy niedoborów Mg i K lub Mn, Fe, B.

 Magnez Mg (Mg2+)
liście: stare
NIEDOBORY
Żółknięcie liści. Proces rozpoczyna się od krawędzi, centrum może pozostawać zielone. Brzegi mogą robić się białe. Dotyczy głównie liści starych, młode pozostają zielone lub też żółkną. Opadanie starszych liści. Wzrost może pozostać nie zaburzony.
NADMIARY
 Tolerowane przez rośliny. Może jednak dojść do obniżenia tempa wzrostu w przypadku niezrównoważenia w nawożeniu z Ca i K.

Siarka S (SO4 2-)
liście: nowe
NIEDOBORY
Podobne do niedoborów azotu.
NADMIARY 
Może powodować przedwczesne opadanie liści. Mniejszy rozmiar liści, żółknięcie obszarów międzyżyłkowych.

Żelazo Fe (FE2 2+)
liście: nowe
NIEDOBORY
Żółknięcie liści. Okolica w otoczeniu żyłek jest zielona. Łatwo zaobserwować na szybko rosnących roślinach. Nowe liście mogą być karłowate.
NADMIARY
 Rozwój glonów nitkowatych. Brązowienie liści. Brązowe plamki na liściach. Objawy niedoborów Mn lub Zn.

Bor B (BO3-)
liście: nowe
NIEDOBORY
Ginięcie stożków wzrostowych, śmierć bocznych odrostów przy silnych niedoborach. Przy umiarkowanych liście są powyginane, mniejsze niż u zdrowej rośliny. Skórzasty wygląd liści, nieprawidłowa grubość.
NADMIARY
 Żółknięcie wierzchołków liści z postępującą martwicą. Nieprawidłowy kolor liści. Liście mogą mieć kolor "nadpalanych". Ciemnienie liści. Martwica tkanki pomiędzy żyłkami. Opadanie liści. Młode liście zdeformowane.

 Mangan Mn (Mn2+)
liście: nowe
NIEDOBORY
Żółknięcie liści między żyłkami, pojawianie się brązowych plamek aż do martwicy tych obszarów. Efekt "czerwonej szachownicy". Okolice żyłek pozostają zielone. Zahamowanie wzrostu.
NADMIARY
Początkowo podobne do objawów niedoboru. Starsze liście mają brązowe plamki otoczone żółtym okręgiem lub obszarem. Brązowe plamki na łodygach. Zahamowanie wzrostu. Może objawiać się jak objawy niedoboru Fe. Brzegi liści zawijają się do przodu, ulegają martwicy. 

 Cynk Zn (Zn2+)
liście: nowe
NIEDOBORY
Zmniejszenie się rozmiaru liści, skrócenie międzywęźli. Powyginane lub pomarszczone brzegi liści. Żółknięcie liści między żyłkami, rozpoczynające się od wierzchołków i krawędzi liści. Zahamowanie wzrostu.
NADMIARY
 Mogą pojawić się objawy niedoboru Fe w przypadku niektórych roślin. Wpływa na wchłanianie Mg.

 Miedź Cu (Cu2+/Cu+)
liście: nowe
NIEDOBORY
Martwica wierzchołków wzrostowych. Pomarszczone krawędzie liści. Młode liście są małe, o nieprawidłowym kształcie. Czasami dochodzi do martwicy łodygi głównej i nadmiernego rozwoju łodyg pobocznych.
NADMIARY
 Uszkodzenie systemów korzeniowych. Mogą pojawić się objawy niedoboru Fe. Spowolnienie wzrostu.

Molibden Mo (MoO4-)
liście: stare
NIEDOBORY
Liście są jasne, powyginane, wąskie, małe. Żółknięcie liści nie dotyczące obszarów okołożyłkowych. Plamki na liściach. Zahamowanie kwitnienia. Brzegi liści zawijają się do przodu.
NADMIARY
 -

Chlor Cl (Cl-)
liście: nowe
NIEDOBORY
Nieznane.
NADMIARY
Toksyczne dla roślin. Przedwczesne opadanie liści. Zniekształcone liście, następujące brązowienie, chloroza i wreszcie opadanie. Brązowienie, martwica brzegów liści. Zredukowany rozmiar liści.

Nikiel Ni (Ni2+)
liście: nowe
NIEDOBORY
 Istotny przy przyswajaniu N w formie mocznika. Objawy niedoboru Fe.
NADMIARY
 Chloroza, martwica brzegów liści.

Kobalt Co (Co2+)
liście: -
NIEDOBORY
Pełni rolę przy wiązaniu N.
NADMIARY
 -


Ciocia dobra rada: Jeżeli powyższy opis nie pomaga Ci w rozwiązaniu problemów z Twoimi roślinami, zaopatrz się w kropelkowe testy akwarystyczne (najważniejsze NO3, PO4, K). Warto również zbadać GH/KH. Jeżeli posiadasz dodatkowo Co2 powieś indykator z płynem wskaźnikowym wewnątrz akwarium, jasnozielony kolor indykatora oznacza, że poziom Co2 jest w porządku. Również warto znać Ph wody. Przy zakładaniu akwarium niezbędny jest także test na NO2. Jeżeli NO2 jest równe 0 to możesz do swojego zbiornika zacząć dodawać ryby, krewetki i inne.

czwartek, 6 kwietnia 2017

#6 Podłoże. Pierwsze kroki zakładania MOJEGO akwarium.

Hey!
W związku z tym iż posiadam akwarium na ziemii oraz drobnym żwirze bazaltowym, chciałabym pokazać Wam co kupiłam i w jaki sposób wsypałam podłoże do zbiornika o wymiarach podstawy 100x40.
Polecam ziemię uniwersalną, najzwyklejszą, najtańszą, bez dodatkowych nawozów (np. hydrocomplex) oraz bez dodatku torfu. Ja swoją zakupiłam w Castoramie.
Ziemię przysypałam drobnym, ciemnym żwirem, bodajże żwirem bazaltowym.
Tak przygotowane podłoże możemy zalać wodą, bardzo delikatnie (najlepiej włożyć podstawek, miseczkę), aby nie wzruszyć podłoża. Ziemia nie może wypłynąć na wierzch!

UWAGA: ziemii oraz podłóż aktywnych NIE płuczemy. Płuczemy jedynie żwir bazaltowy, JBL Manado oraz piasek kwarcowy i podłoża, które nie zmieniają parametrów wody.
Ziemię możemy jedynie wypiec w piekarniku, ale ja tego nie robiłam i wydaje mi się, że jest to zbędne.

Do ziemii możemy, ale nie musimy dodać sproszkowaną glinę lub sproszkowany lignit a także rozgniecione kulki gliniano-torfowe.

Mając wodę na około 3-5cm nad podłożem, możemy zacząć sadzić rośliny - najlepiej za pomocą pęsety.

Ciocia dobra rada: Podczas sadzenia roślin pamiętaj o zraszaniu ich wodą!!

Łódzka Grupa Akwarystycznahttps://www.facebook.com/groups/akwarystykalodzka/

Dziękuję za odwiedzenie bloga i zapraszam ponownie. Pozdrawiam, pa!

niedziela, 19 marca 2017

#5 Pokarm. Czym karmię MOJE ryby i krewetki?

Cześć ;-)
W dzisiejszym odcinku:
Czym karmię MOJE ryby i krewetki*?
*Ryby, czyli: Neon Simulans, Kirysek Pigmej, Otosek Przyujściowy oraz Molinezja a także krewetki Red Cherry i Amano.

Otóż podstawowym pokarmem moich ryb są płatki firmy Tetra. Najczęściej są to Tetra Rubin lub Tetra Min. Na tą chwilę podaję rybom Tetra Rubin. Pokarm ten wpływa na ubarwienie ryb. Nie powoduje zmętnienia wody. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy.
Drugim pokarmem jest pyłek lub też opadające na dno wafelki z dodatkiem spiruliny. Wafelki opadają na dno, więc są idealne dla ryb roślinożernych posiadających otwór gębowy zaopatrzony w przyssawkę z tarką. Zawiera on dużą ilość błonnika, spirulinę, pełny zestaw witamin oraz mikroelementów. Pyłek idealny jest dla narybku lub mniejszych ryb.

Następnie pokarmy Tropical, jedne z lepszych tej marki. Swoim rybom podaję Tropical Soft Line America rozmiar S. Pozostałe czekają na swoją kolej.
 Pokarm dla krewetek. Świetnie wybarwia krewetki Red Cherry!
Pozostałe pokarmy jakie posiadam. Shrimp Sticks, który wygląda jak na zdjęciu powyżej oraz 4Shrimps w postaci pyłku na wzmocnienie oraz wybarwienie się krewetek.
Ciocia dobra rada: Co jakiś czas kontroluj datę przydatności pokarmów. Jeżeli data uległa przeterminowaniu kup nowy pokarm a stary po prostu wyrzuć dla dobra i zdrowia mieszkańców Twojego zbiornika.

Łódzka Grupa Akwarystycznahttps://www.facebook.com/groups/akwarystykalodzka/

Dziękuję za odwiedzenie bloga i zapraszam ponownie. Pozdrawiam, pa!

piątek, 17 marca 2017

#4 Sprzęt akwarystyczny.

Hejka! 
Dzisiaj przedstawię Wam swój sprzęt akwarystyczny, który bardzo dobrze spisuje się w MOIM akwarium 200L.

Jako pierwszy:
1). Filtr Hw302 1000l/h 18W
Wg mnie nadaje się maxymalnie do zbiorników 200L a najlepiej do mniejszych. U mnie wspomagany jest przez kaskadę.
Co posiadam w filtrze? 
Na samym dole - ceramika
Pośrodku - węgiel (w woreczku)
Na wierzchu - gąbka lub jak kto woli włóknina filtracyjna
Bardzo dobrym pomysłem jest założenie takiej oto końcówki z filtrów Aquael, dzięki której filtr lepiej faluje taflą wody.
Jeżeli posiadacie narybek bądź hodujecie krewetki polecam taki lub też inny (np. gąbkę) prefiltr.
2). Tak jak już wyżej wspomniałam filtr HW302 wspomaga w moim zbiorniku kaskada Hailea HP-400 400l/h 4,3W. Jest to wąska kaskada, w której polecam wymienić obecny wkład na identyczny jak w kubełku tj. ceramika, węgiel oraz gąbka. Kaskadę polecam osobom, które mają niewiele miejsca pomiędzy ścianą a zbiornikiem.
3). W związku z tym, że wymontowaliśmy skimmer z filtra HW302 postanowiliśmy zakupić oddzielny skimmer EHEIM Skim 350 300l/h 5W. Skimmer posiada regulowaną wysokość główki zasysającej wodę. Sprzęt jest świetny. Bardzo szybko rozprawia się z kożuchem bakteryjnym. Polecam zabezpieczyć główkę jakąś siatką wewnątrz, ponieważ pompa z łatwością zasysa również ryby i krewetki.
4). Następnie grzałka Aquael ComfortZone Gold 300W. Jedna z lepszych grzałek z pozłacanymi stykami termostatu co pozwala na wydłużenie żywotności grzałki oraz wpływa na precyzyjność ogrzewania wody. Działa bardzo dobrze.

Ciocia dobra rada: Zawsze dokładnie kontroluj pracę sprzętu akwarystycznego. Zepsuty termostat w grzałce może ugotować wodę w zbiorniku, zepsuty filtr może doprowadzić do powodzi w mieszkaniu. Miej na to oko i reaguj prędko jak tylko zauważysz coś niepokojącego!

Łódzka Grupa Akwarystycznahttps://www.facebook.com/groups/akwarystykalodzka/

Dziękuję za odwiedzenie bloga i zapraszam ponownie. Pozdrawiam, pa!

sobota, 11 marca 2017

#3 Kolejny krok. Szkło & tło.

Hej!
Hej!
Hej!
Jak już zauważyliście, mam nadzieję, po tytule posta - nie, to nie jest jeszcze post, który będzie dotyczył szczegółowego zakładania MOJEGO akwarium, czyli wyboru podłoża, sprzętu, testów, roślin i obsady.. Na to przyjdzie jeszcze czas.
Z postami staram się nadążać i wstawiać je codziennie ;-)
A dzisiaj króciutko..

Szkło & tło.
Dzisiaj kilka słów na temat szkła 200L oraz tła.

Szkło 200 litrów
Wymiary: długość 100, wysokość 50, głębokość 40.
Zbiornik wykonany ze szkła float w całości.
Grubość szyby: 8mm.
Brak wsporników.
Kosztowało mnie 200zł (samo szkło)

Tło
Czarne, błyszczące tło, które zakupiłam na łódzkiej giełdzie akwarystycznej.
Wymiary: długość 100, wysokość 50.
Przyklejone taśmą do płyty HDF.
Zamontowane haczyki, które utrzymują całość na tylnej szybie akwarium.
Ciocia dobra rada: Ja osobiście nie lubię naklejania tła bezpośrednio na szybę. Nie mam do tego wprawy i nawet najprostsze przyklejenie tła na np. wodę/ olej czy cokolwiek innego nie wyszłoby estetycznie, pewnie powyskakiwałyby pęcherzyki powietrza. Już raz tak spitoliłam sprawę :/
Jeżeli czujesz, że płyta HDF jest za ciężka użyj np. styropianu pod wymiar tylnej szyby Twojego akwarium a tło zamocuj pinezkami lub gwoździkami. Nie zapomnij także o haczykach.

Łódzka Grupa Akwarystycznahttps://www.facebook.com/groups/akwarystykalodzka/

Dziękuję za odwiedzenie bloga i zapraszam ponownie. Pozdrawiam, pa!

piątek, 10 marca 2017

#2 Od początku. Z 54 na 200. Szafka.

Hej moje kochane akwarystyczne szkraby! ;-)
Przede mną do napisania kolejny post a tym razem o przenoszeniu się z mniejszego zbiornika, czyli z 54L do 200L.

Z 54 na 200.
Rozstanie z moim zbiornikiem 54L było bardzo trudne i bolesne. Był to naprawdę fajny baniaczek, totalnie bezobsługowy. Idealny dla osoby uczącej się, czyli dla mnie podczas studiów. Wystarczyło w nim tylko od czasu do czasu dolać/ podmienić wodę i delikatnie odmulić. Rośliny jak i ryby nie były wymagające, więc nie badałam parametrów wody. Poza, typowymi dla anubiasów, zielenicami punktowymi nie pojawiały się żadne inne glony. Oświetlenie było podłączone pod programator czasowy a grzałka załączała się dzięki termostatowi. Taki fajny, prosty zbiorniczek, założony po taniości.
Pomysł na większy litraż przyszedł znienacka, ale ja jak i mój TŻ byliśmy zgodni co do jego postawienia.
W związku z tym, że zmieniłam miejsce zamieszkania musiałam sprzedać szkiełko 54L z pokrywą i sprzętem, całą obsadę i przetransportować roślinność. Oczywiście nie trwało to kilka dni a parę miesięcy, ale tak szczerze to nie warto się z niczym śpieszyć podczas zakładania akwarium. Jeśli zrobisz coś powoli to zrobisz to dużo lepiej, dokładniej. Znajdziesz czas na lepsze pomysły i na porównywanie cen, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę $$.
W marcu 2016 r. moje 54L jeszcze żyło swoim życiem, w kwietniu stanęła już szafka i szkło 200L, bodajże dopiero w czerwcu 200L wystartowało. Wszystko dlatego, że czekaliśmy na sprzęt, czyli oświetlenie i filtr oraz wypłatę xD No tak, ale zacznijmy najpierw od początku, mianowicie: szafka.

Szafka.
Dobrze skonstruowana i odpowiednio wzmocniona szafka to krok do sukcesu.
Pod duży, ciężki zbiornik nie nada się komoda w stylu skandynawskim, z wysokimi nóżkami lub też lekki, kruchy stoliczek. Radzę nie ryzykować!
Szafka musi być stabilna! Może mieć niewysokie nóżki, ale nie musi.

Może być otwarta i mieć jedynie półki, ale nie obejdzie się bez częstego przecierania ich z kurzu. Natomiast jeżeli wykonamy sobie drzwiczki to zachowany czystość wewnątrz szafki a także unikniemy np. zepsucia się pokarmu bądź nawozów, leków.

Blat. Najlepiej podwójny, stabilny, wytrzymały. Mówimy tu o akwarium 200L a to niemało, kiedy woda znajdzie się na podłodze.

Moja szafka (na zamówienie) pod akwarium wygląda tak:
Wymiary: długość 100cm, wysokość 70cm, głębokość 40cm,
Kolor: Limba jasna,
Płyta wiórowa 18mm,
Przegroda pionowa w środku,
Plecy z płyty również 18mm,
Boki oraz przegroda stoją na dolnym wieńcu dla większej wytrzymałości,
Podwójny blat 36mm,
Brak nóżek, jedynie ślizgacze umiejscowione pod przegrodą i bokami.
Drzwiczki otwierane "dotykowo" dzięki mechanizmowi pokazanemu na zdjęciu (strzałka na górze), dostępny jest on np. w castoramie
Otwory na przeciągnięcie kabli (strzałka na dole)

Tak prezentuje się moja szafeczka ;-)

Ciocia dobra rada: Jeżeli jesteś młodą osobą i masz jedynie ok. 100zł, które dostałaś/eś w ramach kieszonkowego lub podczas wizyty u babci i dziadka to nie bierz się jeszcze za zamiar kupna dużego zbiornika. Zbieraj do skarbonki i zacznij od mniejszego litrażu, najlepiej około 54-60L. Porównuj ceny np. na allegro, olx. Postaraj się o niewymagające rośliny, którym nie będzie potrzebne dodatkowe nawożenie. Oświetlenie możesz zrobić sam/sama lub z pomocą rodzica korzystając z pasków LEDowych lub diod LED. Powodzenia!


Łódzka Grupa Akwarystycznahttps://www.facebook.com/groups/akwarystykalodzka/

Dziękuję za odwiedzenie bloga i zapraszam ponownie. Pozdrawiam, pa!

czwartek, 9 marca 2017

#1 Pierwsze kroki. Planowanie założenia akwarium 200L

Cześć! 
Witam na moim blogu akwarystycznym wszystkich, którzy tak jak i ja uwielbiają to hobby.
Postaram się po kolei opisać zakładanie MOJEGO akwarium, jego początki i to jak wygląda w chwili obecnej. Pielęgnację roślin i zajmowanie się rybami. Dobór podłoża, filtracji i oświetlenia.
Będę chciała opisać wszystko, łącznie z poradami i wiedzą zaczerpniętą od innych akwarystów.
Zachęcam do obserwowania i komentowania bloga. Czekam również na pytania, na które postaram się odpowiedzieć lub zrobimy to wspólnie, rozwiązując problem.

Moje początki.
Akwarystykę mam we krwi po tacie. Moim pierwszym akwarium był zbiornik 60L, bez oświetlenia. Pływały w nim wszelkie ryby jakie mi się podobały i były dostępne w osiedlowym sklepie zoologicznym. Tak. Zaczynałam tak jak każdy, od błędów. Po kilku latach przyszedł czas na reaktywację i odżycie mojej pasji. Postawiłam akwarium 12L z neonkami. Następnie jedno a później drugie akwarium 25L, w każdym pływał 1 bojownik, ale akwaria były dużo lepiej urządzone, piasek, korzenie, żywe roślinki. Akwaria zostały sprzedane, więc postanowiłam postawić coś większego. Padło na Juwel`a 54L z pokrywą ze świetlówką 15W. I tym akwarium naprawdę mogę się pochwalić. Nie nawoziłam, nie posiadałam Co2. Jedynie co wspomagało rośnięcie roślin było podłoże JBL Aquabasis oraz JBL Manado. Filtrem był chiński filtr narożny JP-093 z deszczownicą.
Posadziłam rośliny takie jak: anubias (na korzeniu), sagittaria subulata, kryptokoryna oraz mchy.
Wszystko bardzo dobrze się przyjęło, nie miałam także problemów z glonami. W akwarium pływały czyste gupiki endlera 'tiger' i kilka krewetek red cherry oraz ślimaki świderki i 2 ślimaki military helmet. W między czasie dokupiłam również kilka otosków przyujściowych. Akwarium było zadbane, odmulane a woda dolewana bądź podmieniana. Zaczęłam bardzo dużo czytać na temat akwarystyki.
Oto moje byłe 54L:

Pierwsze kroki.
Planowanie założenia akwarium 200L.
Jak wyglądało moje planowanie akwarium? Otóż po pierwsze, musiałam zastanowić się, czy dam radę znaleźć czas dla mojego przyszłego zbiornika, chodziło tu przede wszystkim o ważne, cotygodniowe podmiany wody. Po drugie, kwestia wydatków na akwarium. Niestety akwarium to nie tylko kupno szkła i wlanie wody, ale także zakup filtra, grzałki, oświetlenia, podłoża, roślin, pokarmu oraz ryb a także innych rzeczy np. nawozów, testów, zestawu co2, itd.
Bardzo ważne było również umiejscowienie akwarium na stabilnej komodzie. Niestety najczęściej meble, zakupione w sklepach meblowych lub w IKEA nie nadają się pod większe, znacznie cięższe zbiorniki. Bardzo często zdarza się, że zwykłe, nieprawidłowo wzmocnione szafki uginają się a co za tym idzie deformują szkło akwarium co prowadzi do rozszczelnienia a w najgorszym wypadku do pęknięcia akwarium.
Ja moje 200L postawiłam na wykonanej na zamówienie, wzmocnionej szafce z podwójnym blatem.
Następnie przyszedł czas na zakup szkła o wymiarze 100x40x50 co daje równe 200L. Akwarium posiada szkło float o wymiarze 8mm, bez wsporników.
Warto upewnić się czy w swojej okolicy posiadamy dobrze zaopatrzony sklep zoologiczny, ale możemy też skorzystać z zaufanych forów akwarystycznych lub serwisu allegro/ olx.
W głowie, jeszcze przed założeniem akwarium, miałam już jakiś pomysł na obsadę roślinną oraz rybną. We wszystkim pomagał mi także mój narzeczony, dzięki któremu akwarium jest i niczego mu nie brakuje.

Niebawem kolejny post, więcej szczegółów, zdjęcia i kolejna dobra rada!

Ciocia dobra rada: Jeżeli nie jesteś pewna/pewny swojej decyzji zadaj pytanie na dobrym forum akwarystycznym bądź akwarystycznej grupie facebookowej. W tej chwili jest tak wielu akwarystów, którzy znają się na tym co robią, że na pewno dostaniesz szybką odpowiedź i poradę.


Łódzka Grupa Akwarystycznahttps://www.facebook.com/groups/akwarystykalodzka/

Dziękuję za odwiedzenie bloga i zapraszam ponownie. Pozdrawiam, pa!